دامنه چیست

دامنه چیست ؟

دامنه چیست ؟ بطور خلاصه می توان گفت دامنه همان نام سایت است که برای مشخص کردن یک وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد. نام سایت مانند شماره های تلفن یونیک و یا به اصطلاح یکتاست و قوانینی برای ثبت یک نام سایت مورد استفاده قرار می گیرد.
ابتدا ما به تعریف url می پردازیم و سپس اجزاء آن را معرفی می نمائیم. URL مخفف عبارت Uniform Resource Locator است كه نشانى عمومى تمامى صفحات و منابع دیگر بر روى وب جهانى می باشد. URL ابزار آدرس دهی در فضای مجازیست.

ثبت دامنه

شکل یک ulr استاندارد : http://www.domainname.com

ما در اینجا قصدداریم به  domainname  بپردازیم. نام دامنه بایستی آنقدر جذاب باشد که با یک بار استفاده توسط کاربر در ذهن آن ماندگار بماند. برای انتخاب نام دامنه بهتر است چند نکته زیر را فراموش نکنید.

1- در نام دامنه از خط فاصله استفاده نکنید

2- نام دامنه هر چه کوتاه‌تر، بهتر

3- نام هایی را انتخاب کنید که بصورت روان بیان شود.

جستجوی دامنه

درانتخاب نام دامنه سعی کنید حالت یکتایی رادر نظر بگیرید یعنی نام هایی شبیه آن وجود نداشته باشد این به شما در سئو سایت بسیار کمک می کند. اگر برای برند خاصی دامنه انتخاب می کنید سعی کنید تمام پسوند های آن دامنه را در حد امکان ثبت کنید تا شخص یا شرکت دیگری از برند شما سوء استفاده نکند.

در انتخاب نام دامنه سعی کنید تا حد امکان از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت خود در آن استفاده نمائید این کار ماندگاری نام دامنه در ذهن ها را بیشتر میسر می کند. در صورت امکان از پسوند های com , net , org استفاده نمائید و پسوندهای معروف مرتبط را ثبت نمائید.

برای اطمینان از آزاد بودن دامین کافی است در بخش جستجوی دامین ، سایت های ثبت دامنه مانند Whois.com نام دامین و پسوند مورد نظر خود را وارد نمایید چنانچه اعلام شود دامنه آزاد است در اکثر مواقع به این معناست که دامنه قابل ثبت می باشد. دامنه ها معمولا بصورت یکساله , پنج ساله و ده ساله ثبت می شوند و پس از آن قابل تمدید هستند.

 

م.خاشعی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *