پیشنیاز طراحی سایت با cms ها

پیشنیاز طراحی سایت با cms ها

برای طراحی یک وب سایت از طریق سفارشی کردن سی ام اس ها ابتدا بایستی مقاله پیشنیاز طراحی سایت با cms ها را مطالعه نمائید. البته ممکن است شما با این مطالب آشنا باشید ولی این پست برای افراد تازه کار نوشته شده است . امیدواریم بتوانیم راهنمایی بسیار کوچکی برای شما دوستان عزیزمان داشته باشیم.

 

پیشنیاز طراحی سایت با cms ها

Cms چیست؟
Cms مخفف content manegment system با به عبارتی ” سیستم مدیریت محتوا ” می باشد. cms مجموعه ایی از برنامه ها و فایل هایی است که تحت یک عنوان دسته بندی شده است تا برای کاربران یک پلت فرمی را فراهم سازد تا بتوانند به واسطه آن یک سایت عمومی را در اینترنت فراهم کنند . البته راهکار هایی وجود دارد که این سایت عمومی را بتوان بوسیله افزونه ها ی آن سیستم مدیریت محتوا به صورت خصوصی برای اهداف خاص طراحی و پیاده سازی کرد. شاید مطالب گفته شده در این کتاب درابتدا شما برای شما کمی غامض باشد اما اگر کمی صبور باشید مفهوم تمامی این مطالب را در خواهید یافت.

پیشنیاز طراحی سایت با cms ها

اصطلاحاتی که بهتر است بدانید:
Open source چیست ؟
واژه نرم افزار های open source یا منبع باز به نرم افزار هایی اطلاق می گردد که متن کد آنها در اختیار عموم کاربران می باشد به نحوی که هر کار بر یا هر گروه از کاربران بتوانند آنها را تغییر دهند و برای کار های خود نرم افزار مورد نظر را شخصی سازی کنند. از جمله نرم افزار های Open sourc می توان به سیستم عامل لینوکس اشاره کرد.

Close source چیست ؟
واژه نرم افزار های open source یا منبع بسته نقطه مقابل open source است بطوری که متن کد اینگونه نرم افزار ها در اختیار عموم کاربران قرارنمی گیرد و کاربران نمی توانند اینگونه نرم افزار ها را برای خود سفارشی کنند . از جمله نرم افزار های Close source می توان به سیستم عامل ویندوز اشاره کرد.
هاست (Host)
به قسمتی از حافظه جانبی سرورهایی که در شبکه جهانی اینترنت قرار دارند گفته , که در اختیار طراحان سایت قرار داده میشود تا بتوانند فایل های سایت خود را بر روی آنها ذخیره نمایند تا به این طریق کاربران بتوانند به صفحات طراحی شده دسترسی داشته باشند. البته به بعضی از سایت های بزرگ ممکن است تمامی فضای حافظه جانبی (Hard Disk) یک سرور اختصاص داده شود. حتی سایت های خیلی بزرگ ممکن است چندین سرور داشته باشند.

پیشنیاز طراحی سایت با cms ها

دامنه (Domain)
به اسم سایت domain یا دامنه گفته میشود به بطور مثال vibre.ir یک دامنه است . دامنه از دو قسمت نام و پسوند تشکیل می شود . =vibreنام و =irپسوند معمولا پسوند دامنه را توضیح می دهد مثلا درمورد vibre.ir سایتی است با نام vibre که از کشورایران(ir) می باشد.تمامی کشورها پشوند دامنه خودشان را دارند بطور مثال
آمریکا(us) , انگليس (uk) , فرانسه (fr) , آلمان (de) , روسيه (ru)
برخی از پسوند ها وابسته به کشور خاصی نمی باشند و معنای دیگری دارند بطور مثال
com مخفف Commercial به معنای تجاری است
net مخفف Network این نوع دامنه ها معمولاً توسط شبکه هایی مانند شرکتهای اینترنتی و موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
org مخفف Non-Profit Organizations) این نوع دامنه ها معمولاً توسط مؤسسات و سازمانها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنیاز طراحی سایت با cms ها

افزونه چیست ؟
افزونه به مجموعه برنامه های جانبی که در قالب یک سری فایل کد به سیستم مدیرت محتوا برای انجام کار خاصی اضافه می گردد, گفته می شود, بطور مثال ممکن است در یک سیستم مدیریت محتوا امکان پخش فیلم از طریق سایت برای کابران نباشد . در این حالت یک سری از کاربران تصمیم میگیرند افزونه ایی که شامل یک سری فایل کد برنامه نویسی می باشد را برای این سیستم مدیریت محتوا طراحی و پیاده سازی کنند سپس می توانند این افزونه را به اصطلاح در cms خود نصب کنند و از آن بهره ببرند.

چرا ما از سیستم مدیریت محتوا استفاده میکنیم؟
به دلایل مختلف ما از سیستم های مدیریت محتوا استفاده میکنیم که برخی از مهمترین آنها را در این بحث بیان مینماییم
1 – سیستم های مدیریت محتوا کار را برای کاربران (طراحان مبتدی سایت) بسیار آسان می کنند بطوری که با نصب یا cms به راحتی صاحب یک سایت می شوند و احتیاجی به نوشتن هیچ گونه کدی ندارند.به بیان دیگرمی توانند خود را درگیر نوشتن کد های پیچیده سایت نکنند.
2- سیستم های مدیریت محتوا کار را برای کاربران ( طراحان سطح پیشرفته سایت) بسیار آسان میکنند بطوری که با توجه به پیاده سازی بستر استاندارد سایت توسط یک cms خود را درگیر مسائل پایه ایی نمیکنند و سعی خود را در برنامه نویسی و پیاده سازی افزونه هایی در راستای اهدف تخصصی خود میکنند.
3 – پشتیبانی گسترده از cms های open source توسط کاربران که به آنها امکان اشکال زدایی هر چه بهتر از سیستم مدیریت را میدهد. در این حالت گروه کاربرانی که به متن کد سیستم مدیریت محتوا دسترسی دارند گسترده است پس به همین دلیل طیف بیشتری از باگ های نرم افزار مشخص و بر طرف می گردد.
4- وجود افزونه های رایگان برای بهبود و استفاده مفید تر از سایت های ساخته شده بوسیله سیتم های مدیریت محتوا . اکثر سیستم های محتوای معروف سایتی برای جمع آوری و به اشتراک گزاری افزونه های نوشته شده توسط کاربران را دارند که کاربران می توانند بابت این افزونه ها از کاربران دیگر پول دریافت کنند یا به دلایلی که در فصل افزونه ها گفته میشود آنها را بصورت رایگان در اختیار کاربران دیگر قرار دهند.

cms های معروف
برخی از cms ها معمولا به دلیل کثرت استفاده کاربران از آنها از جایگاه بالاتری در دنیای طراحی سایت برخوردار هستند این cms ها توسط کاربران زیادی استفاده و توسط کاربران زیاده هم پشتیبانی می شوند. بدیهی است که استفاده از آنها در مقابل cms های غیر معروف به کاربران توصیه می شود . یکی دیگر از دلایل استفاده از سیستم های محتوای معروف دارابودن هزاران افزونه زیبا و پرکاربرد رایگانی است که کاربران دیگر طراحی و در اختیار عموم قرار داده اند. شاید خوشحال شده اید که دیگر به هدف خود رسیده اید اما به طبع ای cms ها عیب هایی هم دارند که شاید بتوان مهمترین آن را اینگونه بیان کرد. به دلیل این که کاربران زیادی با آنها کار میکنند و آنها متن باز هستند پس طیف بیشتری از آنها به باگ ها (اشکالات) و حفره های امنیتی آنها اطلاع پیدا می کنند و تا زمان برطرف شدن این باگ ها توسط تیم رسمی این سیستم مدیریت محتوا , هکرها مطلع از این حفره امنیتی فرصت دارند تا به سایت شما آسیب برسانند. بنابراین یکی از واجب ترین کارهایی که هر مدیر سایتی باید انجام دهد بروز رسانی سیستم مدیریت محتوا ی سایت خود در اولین فرصت می باشد. ما در این بخش به نام 5 سی ام اس منبع باز معروف دنیای طراحی سایت اشاره می کنیم . البته شما می توانید به سایت معروف www.opensourcecms.com مراجعه نمایید و مجموعه بزرگی از cms ها , eCommerce ها , Blogsها و … که در گروه های مختلف دسته بندی شده اند را که به تفصیل بررسی و با یکدیگر مقایسه کنید.

1 – Joomla ………. سایت اصلی joomla.org
2- wordpress ……….. سایت اصلی wordpress.org / fa.wordpress.org
3- Drupal ……….. سایت اصلی drupal.org
4- redaxscript ……….. سایت اصلی redaxscript.com
5- pimcore ……….. سایت اصلی pimcore.org

نکته 1 : برخی از کاربران حرفه ایی که حداقل به یک cms و به یک زبان برنامه نویسی مرتبط با آن بطور کامل تسلط دارند سیستم های محتوای مختلف کمتر معروف را بررسی می کنند و یکی از آنها را که از هر لحاظ مناسب باشد را برای خود سفارشی می کنند تا مشکل بالا (حمله هکر ها) که ناشی از شناخت کامل cms های معروف بوده را به حداقل خود برسانند . البته در نظر دارند که پشتیبانی اینگونه سیستم های محتوا به طبع بایستی توسط خودشان یا گروه کوچکتری از گروه پشتیبانی بالا صورت گیرد.

 

م.خاشعی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *