پی اچ پی یا ای اس پی

php یا asp

امروزه در دنیای طراحی وب سایت از زبانها و تکنولوژی های مختلفی برای پیاده سازی یک وب سایت بهره می برند. ولی بیشتر از دو زبان معروف و قدرتمند php و asp.net استفاده می کنند. php یا asp ؟ هر کدام از این زبانها مزایا و معایبی دارند, که استفاده یا عدم استفاده از آن را توجیه می کند. ما در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات کلی راجع با این دو زبان به شما ارائه دهیم تا بتوانید بهتر زبان طراحی وب سایت خود را انتخاب نمائید.

asp.net زبان بسیار قدرتمندی است که توسط غول طراح زبانهای برنامه نویسی دنیا یعنی مایکروسافت تولید شده. قدرت مایکروسافت در تولید زبان بر هیچ برنامه نویسی پوشیده نیست و همه به کارایی زبان های برنامه نویسی مایکروسافت اتفاق نظر دارند. asp.net زبانی closesource می باشد که توسعه برنامه های نوشته شده بوسیله آن می تواند از آهنگ کندتری نسبت به زبان های اپن سورس صورت گیرد.
php

PHP مخفف PHypertext Preprocessor است . پی اچ پی یک زبان کاملا opensource و برای نوشتن برنامه های تحت می باشد این زبان بسیار قدرتمند و  به اصطلاح سمت سرور ( به معنی اجرا بر روی سرور ) برای پیاده سازی سایت های اینترنتی بسیار مناسب است. تکامل زبان php باعث شده تا حریف قدری برای زبان قدرتمند asp.net بحساب بیاید.

برای پیاده سازی یک وب سایت ابتدا بایستی با نقاط ضعف و قوت زبان های مختلف برنامه نویسی آشنا بود. تا بتوان انتخاب صحیح تری داشته باشیم.

زبان php از کتابخانه های بسیار قوی بهره می برد و نحوه نوشتن آن (syntax) شبیه زبان استاندارد C است. این بدان معناست که استفاده از این زبان برای برنامه نویسان مسلط به زبان C و یا زبان های مشابه برنامه نویسی , ساده تر می باشد. زبان php اپن سورس است و دامنه کاربرانی که از آن استفاده می کنند بسیار زیاد است . پس اگر مشکلی برای کد شما بوجود بیاید کاربران زیادی هستند که به شما کمک کنند. شاید بتوان نقطه ضعف این زبان را عدم پشتیبانی سازمان بزرگی شبیه مایکروسافت از آن دانست که اعتبار بروزرسانی و ماندگاری آن را نسبت به رقیب سرسختی مانند مایکروسافت کمتر نشان می دهد.
asp.net

زبان قدرتمند asp.net که در دنیای برنامه نویسان بسیار معروف است از تولیدات موفق مایکروسافت می باشد. این زبان به راحتی با زبانهای دیگر مایکروسافت اعم از #C سازگاری کامل دارد همچنین از فریم ورک بسیار قدرتمند net. بهره می برد. شاید از نقاط ضعف آن بتوان به closesource بودن آن اشاره نمود که این مسئله در برخی موارد نقطه قوت آن بحساب می آید.

 

در حالت کلی هر دو زبان برنامه نویسی php و asp.net مطمئنا تمام نیازهای برنامه نویسان را پشتیبانی می کنند و شاید مقایسه آنها کار صحیحی نباشد ولی بسته به نوع فعالیت وب سایت به شما پیشنهاد می گردد اگر قصد پیاده سازی وب سایت بصورت 0 تا 100 کد اختصاصی را دارید , بهتر است از asp.net  و اگر قصد پیاده سازی وب سایت از طریق سفارشی سازی و ماژول نویسی دارید از php استفاده نمائید.

پیشنهاد بالا صرفا بر اساس تجربه طراحی و پیاده سازی وب سایت های متعدد می باشد و هیچ گونه اجباری در طریقه و استفاده زبان برنامه نویسی وجود ندارد.

 

م.خاشعی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *